Rozhledna Rosička láká turisty

01.01.2010 21:44

Poetický název získala tato rozhledna podle stejnojmenné vsi ležící necelý kilometr od ní a zároveň podle kopce, na němž stojí. 

Rozhledna je názornou ukázkou, jak se dá spojit příjemné s užitečným. Byla postavena telekomunikační společností Český mobil, která potřebovala tuto kopcovitou krajinu pokrýt signálem. Není však na tomto místě první rozhlednou.

Ve 30. letech minulého století zde stával maják letecké navigace a později po druhé světové válce dřevěná rozhledna. Současná rozhledna byla vybudována v roce 2001, i když snahy o její výstavbu se objevily již po roce 1990. 

Obce Sázava a Nížkov se rozhodly vrátit kopci jeho původní slávu a oslovily proto všechny provozovatele sítě mobilních telefonů s nabídkou pozemku pro umístění telekomunikačního stožáru. Za podmínku si ovšem dala, že součástí stožáru bude i vyhlídková plošina pro turisty. Výsledkem je tento telekomunikační stožár s rozhlednou na kopci Rosička ve výšce 645 mnm. Jeho celková výška je 42 metrů a vyhlídková plošina je o dvacet metrů níže. 
Vystoupíme na ni po venkovním točitém ocelovém schodišti čítajícím 143 schodů. Z vyhlídkové plošiny lze spatřit údolí Sázavy, obce Rosička, Sázava, Budeč, u nějž se leskne hladina Matějovského rybníka, Nížkov - historicky jednu z nejstarších obcí na Vysočině, s dalekohledem krásně rozeznáme poutní místo Zelenou horu u Žďáru nad Sázavou a mnohé další. 

Kromě toho samozřejmě kouzelně nádhernou a zároveň drsnou krajinu Českomoravské vysočiny. K rozhledně zatím nevede turistická značka, dostaneme se k ní buď z obce Rosička nebo Nížkov cestou – kam jinam - než vzhůru do kopce. U odbočky lesní cesty je i plácek na zaparkování auta.
Provozovatelem rozhledny je obec Sázava, vstup je volný. 
GPS souřadnice: 49°17'1.693"N, 14°55'48.932"E
Nadmořská výška: 645 m

 


  


Přidej na Seznam